Гранітне диво України

 

 «Природа мудра. Все створила мовчки...»
Ліна Костенко

 

Гранітно - степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, регіональний ландшафтний парк, котрий знаходиться на північному заході Миколаївської області. Парк розташований на південному боці так званого Українського кристалічного щита.

 

Близько 5 мільйонів років тому ці гранітні породи стали непереборною перешкодою на шляху льодовика, що рухався на північ Чорного моря, тим самим сформувавши кордони останнього в геологічній історії широкомасштабного його проникнення на територію суші.

 

 

Південний Буг у крутих кам’янистих берегах утворює вузьку каньйоноподібну долину. Величні гранітні скелі місцями сягають 40-50 м заввишки. Русло річки порожисте з водограями та островами,  створює дивовижні краєвиди - справжній гірський ландшафт серед Українського степу… 

 

 

Тут виявлено значну кількість не лише унікальних об'єктів живої природи — реліктів та ендеміків, серед яких 86 представників флори і фауни, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, але понад  98 археологічних пам'яток.   

 

 

 

Парк межує із  землями знаменитої на весь світ Запорізькою Січчю, саме на території Гранітно-степового Побужжя знаходився острів Гард — адміністративний центр Буго-Гардової паланки, найбільшої за розмірами серед восьми територіальних одиниць Запорізької республіки. Першим паланковим отаманом був князь Дмитро Вишневецький — легендарний Байда. Місцями на річці ще й сьогодні збереглись залишки гардів (греблі для вилову риби, які складалися з великого каміння, уламків скель тощо).

 

 

 

 
Пороги Південного Бугу мають назву — брояки. З ними, як і з багатьма островами та скелями, пов'язана значна кількість легенд, переказів, козацьких старожитностей та бувальщин. Про минуле говорять їх назви: острів козака Мамая, Запорізька брояка, скелі Турецький стіл і Пугач, Козацькі ворота, а найвідоміше з ниих урочище Протич з козацькою святинею — Протичанською скелею.

 

 

 

Чергування ділянок порогів та спокійної течії створює справжню Мекку водного туризму для спортсменів та туристів, а стрімкі скелі каньйонів, які сягають висоти до 50 метрів є чудовим місцем для тренувань альпіністів. 

 

 

Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя»

розташований у межах Первомайського, Доманівського, Арбузинського, Вознесенського, Братського, Врадіївського районів Миколаївської області, а також в районі міста Южноукраїнськ

Україна, Миколаївська область, Первомайський район, с. Мигія