Замок Радомисль

 

Замок Радомисль

Поради мандрівникам:

 «Навчіться не лише дивитися, але й бачити. Не тільки слухати, але й чути. Не лише спостерігати, але й розуміти. І тоді, пізнаєте істину, й істина зробить вас вільними»

 

Архітектурна та історико-культурна перлина поліського краю «Замок Радомисль» – єдиний у світі замок, який не має рукотворного фундаменту (фундаментом слугує гранітна скеля, яка простягається на десять сотень метрів вглибину) - повністю відновлена середньовічна фортифікаційна споруда з відтвореними автентичними інтер’єрами XVII-XIX ст. Тут, у 1612 році архімандрит Єлисей Плетенецький збудував першу «папірню» (укріплену фабрику із виробництва паперу) Києво-Печерської Лаври.

 

Душею «Замку Радомисль», який відреставрувала Ольга Богомолець (професор медицини, співачка, композитор, меценат) є Музей унікальної української домашньої ікони, який налічує понад 5000 предметів християнського мистецтва ХVII – XX ст. із усіх регіонів України.

 

Замок Радомисль

 

У ньому представлені ікони народних і професійних іконописців, багатометрові домашні іконостаси, гуцульські  «складні» і козацькі «ковчеги», крихітні подорожні образи, ікони вирізані з дерева, відлиті з металу, написані на склі – величезний духовний та культурний пласт українського народу, твори, які подають нам  живе,  недогматичне, народне бачення духовного світу.

 

Замок Радомисль ікони

 

Експозиція «Душа України» є найчисленішою християнською експозицією в Україні, а сам музей – найбільшим музеєм ікон у Східній Європі. І це не дивно, адже саме ікона завжди була на почесному місці в оселі – в куточку на божнику, служила оберегом, їй довіряли найпотаємніше  – свої турботи, мрії та сподівання. У молитві черпали силу та поглиблювали віру.  І кожна ікона несла свій глибокий і неповторний зміст, відзеркалювала внутрішній світ української родини. 

Cправді унікальною пам'яткою музею є кам'яна ікона святого Миколи Чудотворця XІI століття, яка зберігає на собі відбитки та енергетику тисяч людських рук. Мабуть, саме тому вона ніколи, навіть узимку, не буває холодною. Цікавий і єдиний в Україні пам'ятник на течії річки – монумент у воді – сучасне скульптурне зображення засновника папірні  Єлисея Плетенецького.

 

Замок Радомисль ікони

 

Перлиною замку є Концертна зала для камерної музики, один з найкращих за акустикою у Європі, а ще ця зала – єдина у світі в якій б'є живе джерело (колись воно допомогло захисникам фортеці вижити в облозі)!

На місці болота створено ландшафний парк з острівцями, на яких зеленіють рідкісні рослини, тут живуть бобри, видри, ондатри, лелеки... 

У «Замку Радомисль» відновлено виробництво надміцного паперу за стародавніми технологіями. Кожен бажаючий може відчути себе давнім майстром, повернутися у часи, коли кожен аркуш, виготовлений вручну, мав надзвичайну цінність і слугував ідеям просвітництва та духовності. 

 

Дещо про давні технології виготовлення паперу у радомишльській «папірні» Києво-Печерської Лаври.

Технологія виготовлення паперу за рецептами давніх монахів складна й трудомістка: спочатку із решток тканини, льону, кропиви та коноплі (саме такі складові сировини) готували паперову пульпу, сировину брали у різних пропорціях (залежно від виду паперу, який потрібно виготовити – для друку чи письма) та заливали водою, додаючи лушпиння цибулі та часнику для відлякування шкідників (саме завдяки такій технології, радомишльський папір XVII століття, зберігався набагато краще за тогочасні голландські та німецькі аналоги).

 

Замок Радомисль

 

Далі сировина розмокала у воді протягом кількох тижнів, перетворючись на рідку паперову масу, яку зачерпували дерев’яними рамами з сітчастим дном. Знявши верхню частину рамки, скидали отриманий мокрий аркуш на сукно. Ці операції, як правило, виконували найдосвідченіші працівники папірні, а помічники відносили свіжовідлитий папір складальникам, які перекладали кожний аркуш іншим сукном і повторювали все це, щоразу скидаючи мокрі аркуші та прикриваючи їх сукном. На сітці рамки було злегка випукле зображення, яке на папері перетворювалося на «водяний знак» через зміну товщини аркушу.

Отриманий «пиріг» подавали під ручний гвинтовий прес, витискали зайву воду з паперу й сушили, далі знову під прес і як результат - однакові гладенькі, рівненькі аркуші, придатні для друку або письма. Папір, виготовлений за такою старовинною технологією, здатний зберігатися століттями і цілком може стати вашою сімейною реліквією.

 

Сьогодні двері «Замку Радомиcль» завжди відкриті для тих, хто бажає доторкнутися до живої історії українського народу. Тут можна відчути, як жили наші предки, про що мріяли, побачити, що давало їм силу, радість та натхнення. 

 

zamok_radomisl_kelii

 

Ви зможете пройтися через просторі виставкові зали, відвідати середньовічну трапезну, зазирнути у келії, відчути акустику концертної зали, прогулятися ландшафтним парком, піднятися гвинтовими сходами на вежу, звідки видно Острів Любові, та вдарите у дзвін, щоб загадати бажання…

 

  Історико-культурний комплекс "Замок Радомисль"
Україна, Житомирська область, м. Радомишль, вул. Щорса, 15
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
GPS координати
50 ° 30 \ '6 .3 ° N, 29 ° 14 \ '34 .15 "E