Занзібар. Історія, варта пригодницького роману

 

Танзанія – одна із найяскравіших держав Африки, куди ось уже декілька десятиліть з’їжджаються туристи, щоб сповна відчути неповторний колорит «чорного континенту» та вирушити на авто-сафарі.

Проте окрім природних цікавинок,  Танзанія відома ще й своєю багатою, проте досить неоднозначною історією. Справжньою перлиною став Занзібар, невеликий архіпелаг на сході країни, доля якого настільки незвичайна, що варта справжнього пригодницького роману.

Впродовж віків острів був ласим шматком для загарбників, завдяки своєму вигідному розташуванню – саме тут сходилися найважливіші торгівельні шляхи східної Африки. Перші згадки про Занзібар були ще у десятому столітті, коли на цих землях з’явилися перші поселенці – перси із Ширазу. Цікаво, що й до сьогодні корінні місцеві жителі називають себе «Ширазі».

Саме мешканки Занзібару одними із перших розпочали боротьбу за рівність дружин та чоловіків. Ідея емансипації належить одній із доньок султана, що, закохавшись у німця, вирішила переїхати разом із ним до Європи. Там її глибоко вразили утиски прав жінок, тож вперта і нестримна принцеса написала книгу із закликами боротьби за власну гідність та щасливе й вільне життя.

Незважаючи на таку любов до свободи мешканців острова, в часи середньовіччя Занзібар перетворився на один із найбільших невільничих ринків Африки, що діяв аж до 1873 року, ставши останнім ринком рабів у світі.

В XVII столітті на острові встановлено владу арабського султана. З 1853 року на престол сів харизматичний султан Саїд, саме він переніс столицю держави в Занзібар, зміцнив економіку власної держави, завдяки розвитку работоргівлі та розширенню територій плантацій гвоздики. Окрім того, Саїд створив на острові чудовий палацовий комплекс, Кам’яне Місто, що сьогодні входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Ще одне місце, що варте уваги – «Будинок чудес», споруджений наступником Саїда, за останнім словом техніки того часу. Тут є водогін, електрика і навіть ліфт. Справді, більше сотні років тому усе це було чимось неймовірним.

Ще одна візитна картка Занзібару - Фаррух Бульсара. Тобто славетний Фредді Мерк'юрі, що народився і провів перші декілька років саме на цьому острові.

Тож Занзібар може перетворитися на один із найяскравіших спогадів для будь-якого мандрівника.